Ako vybrať kvetináč alebo truhlík?

Ten pocit, keď konečne po dlhej zime zaboríte prsty do hliny a vysadíte prvé sadenice, je na nezaplatenie. Rovnako ako vyberanie okrasných kvetináčov na balkón a kombinovanie jednotlivých rastlín. Kvetináče, hrantíky a vyvýšené záhony nielen že poskytnú ideálne podmienky k životu rastlín, ale mnohokrát tiež štýlovo ozdobia terasu, alebo poličku. A čomu pri ich výbere venovať pozornosť?

Ten pocit, keď konečne po dlhej zime zaboríte prsty do hliny a vysadíte prvé sadenice, je na nezaplatenie. Rovnako ako vyberanie okrasných kvetináčov na balkón a kombinovanie jednotlivých rastlín. Kvetináče, hrantíky a vyvýšené záhony nielen že poskytnú ideálne podmienky k životu rastlín, ale mnohokrát tiež štýlovo ozdobia terasu, alebo poličku. A čomu pri ich výbere venovať pozornosť?

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Umiestnenie

Nádoby na rastliny určené do exteriéru sú väčšinou vhodné aj do interiéru. Len dajte u niektorých pevnejších kovových modelov pozor, aby vám nepoškriabali podlahu. Pri výbere menej vodeodolných kvetináčov (z dreva, či prútia) tiež zvážte, koľko vlahy bude kvetina potrebovať. Je možné, že niektoré náročnejšie rastliny by mohli zapríčiniť presakovanie kvetináča. Ak vyberáte nádoby pre pestovanie rastlín na záhrade, balkóne či terase, zamerajte sa na mrazuvzdornosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu - bez tejto ochrany povrch kvetináča degraduje a rýchlejšie bledne.

Kvetináč, alebo truhlík?

Nádobu vyberajte podľa počtu, typu a veľkosti rastlín. Všeobecne platí, že väčšej skupine menších rastlín viac vyhovuje podlhovastý truhlík, pričom solitérnym rastlinám sedí skôr kvetináč. Pri výbere si zistite tiež nároky jednotlivých rastlín.

Na čo sa zamerať

Materiál

  • Keramické kvetináče - pravdepodobne najčastejšie prevedenie buď v glazovanej lesklej, alebo matnej neglazovanej podobe. Glazované modely sú opatrené odolným sklovitým povlakom, vďaka ktorému nenasávajú vodu ani pachy, majú dlhšiu životnosť a ľahšie sa udržujú. Výhodou keramických kvetináčov a truhlíkov je vysoká schopnosť odparovania vody.

  • Terakotové kvetináče - sú vyrobené z terakoty (terra cotta - pálená hlina), teda špeciálnej neglazovanej keramiky. Tieto kvetináče sú ideálne na pestovanie rastlín vonku na priamom slnku. Zadržujú totiž vodu a zabraňujú rýchlemu vysychaniu pôdy.

    Terakotové kvetináče často zaujmú štýlovým prevedením vhodným aj do interiéru
  • Betónové kvetináče - sa skvele vynímajú na záhradách a terasách predovšetkým pre svoje elegantné minimalistické prevedenie, ktoré je navyše dostatočne odolné voči poveternostným vplyvom.

  • Plastové kvetináče - väčšinou cenovo najdostupnejšia možnosť. Veľkou výhodou plastových nádob je ľahká údržba a vodeodolnosť. Čo sa týka odolnosti voči vonkajším vplyvom, tu by ste mohli s plastmi naraziť. Na slnku veľmi často blednú a pri výkyvoch počasia môžu aj prasknúť. Preto sa skôr hodia na izbové využitie, aj keď mnohokrát nepôsobia zrovna najestetickejšie.

  • Kovové kvetináče - tieto nádoby sa používajú skôr len ako obalové, preto musia byť opatrené ochrannou vrstvou proti korózii (napríklad pozinkovanie), aj napriek tomu je lepšie do nich vložiť ešte misku, ktorá ochráni kvetináč pred koróziou. Pevné kovové kvetináče sa pri vysokých teplotách na slnku ľahko nahrejú, čím spôsobia rýchle vysychanie substrátu. Preto do nich radšej umiestňujte rastliny v plastových, či keramických kvetináčoch, ktoré zabránia priamemu kontaktu substrátu s rozžeraveným kovom.

  • Ratanové kvetináče - sa vynímajú vo vonkajších objektoch pri bazéne, na terase alebo pergole. Najčastejšie sa pre tieto účely používa umelý ratan, ktorý je oproti prírodnému dostatočne odolný.

  • Drevený kvetináč - tradičným materiálom je tiež ošetrené drevo, ktoré vkusne doplní zastrešené altánky, záhony, ale aj vchodové schody. Drevo sa tiež lepšie opraví a oproti plastu, či keramike len tak nepraskne.

  • Kamenné kvetináče - pôsobia dominantne a úplne prírodne, preto krásne vyšperkujú všetky skalky a okrasné záhradky.

  • Sklolaminátové kvetináče - sú odolné voči mechanickému poškodeniu aj pôsobeniu poveternostných vplyvov. Hodia sa ako do interiéru, tak exteriéru, kde môžu byť aj celoročne. Niektoré sklolaminátové kvetináče sa dodávajú bez odtokových otvorov, ktoré sa vyvrtávajú až dodatočne podľa potreby.

Kvalita

Kvalitu nádoby na pestovanie rastlín určuje nielen materiál, ale aj množstvo a veľkosť drenážnych otvorov. Tie by mali zodpovedať veľkosti kvetináča. Ak je ich málo alebo sú príliš malé, prebytočná voda neodteká do podmisky a zostane na dne výsadkovej nádoby. Kvôli tomu sa tu budú usadzovať soli z hnojív a tiež prebytočná voda, ktorá môže spôsobiť hnitie koreňov a vznik nežiaducich plesní.

Rozmery a hmotnosť

Šírku aj výšku kvetináča voľte podľa pestovanej rastliny, teda jej maximálnych rozmerov. Tieto informácie zistíte v kvetinárstve, záhradníctve alebo v návodoch na pestovanie. Rozmery kvetináča ďalej vyberajte podľa miesta, ktoré na nádobu máte vytýčené a tiež podľa počtu rastlín, respektíve ich koreňového balu. Všeobecne platí, že medzi koreňovým balom a stenou kvetináča má byť 5 cm medzera.

Ak vyberáte vyvýšený záhon, zamerajte sa okrem veľkosti plochy na výsadbu tiež na výšku. Pokiaľ sa o neho budú starať deti, nemala by výška presiahnuť 35 cm. Pre pohodlný prístup bez nadmerného ohýbania chrbta a maximálnu ochranu úrody pred slimákmi siahnite po záhonoch s aspoň so 45 cm okrajom. U veľkých kvetináčov, truhlíkov a vyvýšených záhonov sa zamerajte aj na hmotnosť, tá môže byť aj niekoľko desiatok kilogramov. K manipulácii s nimi bude treba viac osôb a vhodné nástroje, ako je rudla a sťahovacie háky.

Tiež staršie a na pohľad ošarpané kvetináče môžu oživiť rímsy bytov

Design

Dizajn a farbu kvetináča vždy vyberajte s prihliadnutím na danú rastlinu, jej farbu a veľkosť. Farebne by mal zvýrazňovať celkový dizajn daného priestoru, ale aj nechať dostatočne vyniknúť samotnej rastline. Z čisto praktického pohľadu sa ku kvetom lepšie hodia svetlejšie prevedenia truhlíkov a kvetináčov, ktoré sa natoľko na slnku neprehrievajú. Stávkou na istotu sú preto neutrálne odtiene ako biela, šedá, béžová, alebo čierna. Zaujímavým dizajnovým prvkom sú bezpochyby závesné, nástenné a vertikálne kvetináče, ktoré navyše ušetria miesto na inak stiesnenom balkóne.

Spôsob umiestnenia

Pri nákupe kvetináčov a truhlíkov nemusíte zostávať pri zemi. Pergoly krásne oživia tiež závesné kvetináče, ktoré sú väčšinou prichytené 3 kotviacimi šnúrami na hornom leme, ktoré sa hore spoja do jedného kotviaceho bodu. Ten možno zavesiť na strop, či trám a je ideálny na pestovanie previsnutých a popínavých rastlín. Ďalšie menej tradičné možnosti sú nástenné kvetináče, ktoré sa vešajú z boku na stenu a sú rovnako ako závesné varianty vhodné na pestovanie previsnutých rastlín. Radi by ste po zime spestrili tiež váš balkón, ale nemáte miesta na zvyš? Vyskúšajte vertikálne kvetináče, ktoré sa skladajú z viacerých radov nad sebou a nezaberú preto toľko priestoru. Využiť ich môžete tiež k vytvoreniu osviežujúcej zelenej steny v interiéri. S malým priestorom si dobre poradia aj kvetináče na zábradlie. Tie sú buď na vonkajšej strane vybavené hákmi na zavesenie, alebo majú drážku v spodnej časti obalového kvetináča, ktorá slúži k ukotveniu na zábradlie. Tieto kvetináče sa väčšinou používajú na pestovanie rastlín na balkónoch a preto by mali byť odolné voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

Výbava

Medzi obľúbenú a často obstarávanú alternatívu patria samozavlažovacie hrantíky s dvojitým dnom, či dvoma nádobami. Tieto nádoby do seba zapadajú, pričom horná časť slúži k vlastnému pestovaniu rastliny a druhá k zásobeniu vodou. Obe časti sú prepojené vzlínajúcimi šachtami, do ktorých rastlina zakorení a jednoducho potom môže nasávať vodu podľa potreby. Korene rastliny tak nie sú priamo vo vode a neuhnívajú, ako by tomu bolo v bežnom kvetináči.

Na odvod prebytočnej vody zo zálievky poslúžia kvetináče s podmiskou. Tá je súčasťou truhlíkov a kvetináčov s drenážnymi otvormi. Má rovnaký dizajn a môže byť odnímateľná, alebo pevne spojená s kvetináčom, v tom prípade sa ale prebytočná voda z misky horšie vylieva. Do spomínaných kvetináčov s drenážnymi otvormi môžete rastliny sadiť priamo bez použitia vnútorného kvetináča. Prebytočná voda zo zálievky odtečie cez drenážny otvor. Tieto konštrukcie často slúžia ako vnútorné kvetináče, ktoré sa ešte vkladajú do dizajnového obalu.

Čo dokúpiť

Púšťate sa do skrášľovania záhonov, alebo hľadáte sezónne dekorácie na parapety? Okrem vhodne vybraných truhlíkov a kvetináčov sa vám môžu hodiť substráty a hnojivá, ktoré dodajú rastlinám dôležitú dávku živín. Pri práci na záhrade oceníte malé lopatky, záhradné nožnice alebo pracovné montérky. Pri pravidelnej údržbe sa nezaobídete ani bez postrekovača, či väčšie kanvy. Nielen na zvyšky z rastlín a menšie vetvy môžete na záhradu zaobstarať kompostér, prípadne drviče konárov, ktorých materiál poslúži tiež pri plnení vyvýšeného záhona.

Najčastejšie otázky

Presádzanie

Ak rastlinu presádzate do väčšieho kvetináča, vyberte približne o 20 % väčší model, než bol ten predchádzajúci. V prípade, že by ste siahli po príliš veľkom, mohla by rastlina venovať všetku energiu do budovania koreňového systému miesto rastu nadzemnej časti, kvôli ktorej ju vlastne pestujete. Ak použijete obalový kvetináč, vysypte ho asi 1cm vysokou vrstvou keramzitu alebo hrubého štrku, ktorý zamedzí hnitiu koreňov. A vyberte takú veľkosť, aby medzi sadzbovým (vnútorným) kvetináčom a obalom bolo najmenej 1 cm miesta.

Presádzanie nie je žiadna veda

Ako používať samozavlažovací kvetináč

V prvých týždňoch po presadení rastliny do samozavlažovacieho kvetináča zalievajte vodu zhora, teda priamo na substrát. Zhruba po mesiaci rastline prerastú korene až ku vzlínajúcim šachtám a vy tak môžete nalievať vodu do otvoru, ktorý je určený na zálievku. Väčšina samozavlažovacích kvetináčov má ukazovateľ množstva vody, takže presne viete, koľko vody ešte môžete naliať. Rastliny v samozavlažovacom kvetináči stačí zalievať približne 3 × menej ako v bežnom kvetináči.

Ako založiť vyvýšený záhon

Aby vyvýšený záhon fungoval tak, ako má, musíte ho správne založiť. Vyberte pre záhon rovné a slnečné miesto, na ktoré sa dostanete zo všetkých strán. Za uváženie stojí tiež umiestnenie v blízkosti zavlažovacích nádrží alebo v dosahu hadice, aby ste nemuseli ťažké kanvy s vodou nosiť zakaždým cez celú záhradu. Ak záhon umiestnite na nespevnený povrch, napríklad na trávnik, podložte ho jemným králičím pletivom, ochránite tak záhon pred hlodavcami. Vyvýšený záhon sa plní 3 vrstvami. Pričom prvá (dolná) vrstva pozostáva z vetiev, hrubého rastlinného odpadu, ako je napríklad nevyzretý kompost, druhú vrstvu tvorí vyzretý kompost a tretia horná vrstva je z kvalitnej ornice, alebo zo záhradného substrátu.